Nasza historia
Historia klubu
Adres siedziby:
ul. Mickiewicza 24,
37-700 Przemyśl
Nasze dane:
NIP: 7951366224
REGON: 650 186 168
KRS: 0000015183
Konto bankowe:
Bank PEKAO S.A.
71 1240 2568 1111 0010 8640 2841
Tuż po zakończeniu II wojny światowej w środowisku polskich inwalidów wzroku podjęto działania, których celem było powołanie organizacji zrzeszającej - a zarazem reprezentującej - interesy niewidomych. Inicjatorem - a zarazem organizatorem – powstania ogólnopolskiego związku niewidomych był dr Włodzimierz Dolański.
z inicjatywy wcześniej wymienionego w podanym terminie powołano ogólnokrajową organizację pod nazwą „Związek Pracowników Niewidomych Rzeczpospolitej Polskiej”. Funkcję prezesa powierzono dr Włodzimierzowi Dolańskiemu, który wylansował hasło: „Nic o nas bez Nas”.
W Warszawie na I Krajowym Zjeździe doszło do połączenia Związku Pracowników Niewidomych Rzeczpospolitej Polskiej ze Związkiem Ociemniałych Żołnierzy RP – w wyniku „fuzji” powstaje Polski Związek Niewidomych. Na jego pierwszego prezesa zostaje wybrany mjr Leon Wrzostek.
w wyniku wewnątrzzwiązkowej „scysji” (czy też „odwilży”) ociemniali żołnierze reaktywują swoją przedwojenną – powstałą 11. 05. 1929 – organizację pod nazwą Związek Ociemniałych Żołnierzy.
Nasz region
Informacje dotyczące naszego regionu
U swego zarania PZN strukturalnie i organizacyjnie był podzielony na kilka Oddziałów. Początkowo nasz region organizacyjnie wchodził w skład Oddziału Krakowskiego, z którego po kilku miesiącach wyodrębnił się Oddział Rzeszowski PZN.
Z uwagi na to, że w tym czasie najwięcej niewidomych zamieszkiwało region przemyski, to z tego względu Przemyśl stal się siedzibą nowopowstałego Oddziału.
- 1951 r. Przemyśl - z inicjatywy takich niewidomych jak: Stanisław Szymański, Edward Wencel, Sztajmec czy Korba powstaje - pierwsze w województwie rzeszowskim - Kolo PZN w Przemyślu. Pierwszym przewodniczącym tegoż Koła był Stanisław Szymański
- 1953 r. w Przemyślu powstaje środowiskowy Klub Sportowy. Jest to o data powołania do życia środowiskowego Klubu Sportowego Spółdzielni Niewidomych „Start” w Przemyślu, który istniał - i działał – w latach 1953 – 1994; był poprzednikiem obecnie istniejącego PKSiRNiS „Podkarpacie”.
- 1994 r. - utworzono i zarejestrowano Stowarzyszenie pod nazwą: „Przemyski Klub Kultury Fizycznej i Turystyki Pracowników Spółdzielni Niewidomych oraz Osób Niepełnosprawnych „Start” w Przemyślu.
- W 1996 r. Klub otrzymał osobowość prawną i został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń Sportowych.
- W 1999 r. uległa zmianie nazwa Klubu na funkcjonująca obecnie: Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”. Klub - w myśl statutu – swoją działalnością obejmuje środowisko niewidomych całego Podkarpacia, którzy uprawiają kwalifikowany – i nie tylko - sport w wielu sekcjach.
Powstanie Stowarzyszenia CROSS
W 1991 r. powstaje ogólnopolskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS
- Od maja 2005 roku Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego. Prezesem organizacji jest Piotr Dukaczewski - wielokrotny Mistrz Polski, Mistrz Europy oraz dwukrotny Wicemistrz Świata w szachach. Głównym celem statutowym Stowarzyszenia jest propagowanie i rozwijanie kultury fizycznej oraz sportu wśród niewidomych i słabowidzących, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Stowarzyszenie ma zasięg ogólnopolski i zrzesza obecnie ponad 4000 członków w 39 jednostkach terenowych zlokalizowanych na terenie całej Polski. Kluby mieszczą się we wszystkich większych miastach Polski i prowadzą swą działalność na terenie całego kraju. W każdej jednostce terenowej Stowarzyszenia działają sekcje sportowe, w których odbywają się zajęcia i treningi, podczas których pod okiem instruktorów i trenerów zawodnicy podnoszą swoje kwalifikacje, by najlepsi z nich mogli następnie reprezentować swoje Kluby na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Stowarzyszenie rozwija i promuje następujące dyscypliny: szachy, warcaby, brydż, kręgle, bowling, biegi, showdown, piłkę nożną, wioślarstwo, kajakarstwo, taniec. W większości dyscyplin, organizowane są rozgrywki eliminacyjne, półfinały, do finałów Mistrzostw Polski włącznie. Ponadto, Stowarzyszenie CROSS organizuje różnego rodzaju szkolenia, które mają na celu aktywizację zawodową, integrację społeczną i zawodową niepełnosprawnych.
- w 1994 r. PKSiRNiS „Podkarpacie” wchodzi w skład SKFSiTNiS CROSS stając się jednym z 39 Klubów działających na terytorium naszego państwa.
- Działalność Stowarzyszenia „Cross” finansowana jest głównie ze środków pochodzących z MENiS, PFRON-u oraz składek członkowskich. Najważniejszym elementem działalności jest praca w Klubach, gdzie w sekcjach sportowych organizuje się regularne zajęcia i treningi. Najlepsi zawodnicy reprezentują „Cross” na krajowych i międzynarodowych zawodach.
Nasza historia
Powróćmy do starych kronik i utrwalonej w nich historii
Przeglądając grube Kroniki Klubu ich studiowanie rozpoczynamy od wycinków prasowych z lat 50-tych. PKSiRONiS jest kontynuatorem sportowych osiągnięć Klubu Sportowego Spółdzielni Niewidomych „Start” w Przemyślu.
W latach 1953 – 1994 – jak wskazują zgromadzone pamiątki, dyplomy i puchary oraz wspomnienia działaczy – w przemyskim sporcie królowały takie dyscypliny sportu jak: lekkoatletyka, pływanie, kajakarstwo, szachy warcaby sześćdziesięcioczteropolowe, tenis stołowy, łucznictwo i turystyka kwalifikowana. Największe osiągnięcia sportowe przypadają na lata 70-te i 80-te ub. stulecia. W tamtych latach przemyscy zawodnicy często stawali na najwyższym podium imprez rozgrywanych w Polsce i Europie. Koło Sportowe „Start” zrzeszało nie tylko niewidomych i słabowidzących, ale też osoby pełnosprawne. W drugiej połowie lat 80-tych i na początku lat 90-tych na wskutek zmian organizacyjnych w sporcie oraz malejącym środkom finansowym, jakie przeznaczano na sport następuje osłabienie rozwoju sportu niepełnosprawnych na terenie Przemyśla i woj. rzeszowskiego. W końcu uległo rozwiązaniu Koło „Start” przy Spółdzielni Niewidomych w Przemyślu. Jednak tlący się płomyk sportu w sercach przemyskich działaczy nie zgasł. W 1994 r. utworzono i zarejestrowano Stowarzyszenie pod nazwą: „Przemyski Klub Kultury Fizycznej i Turystyki Pracowników Spółdzielni Niewidomych oraz Osób Niepełnosprawnych „Start” w Przemyślu. W 1996 r. Klub otrzymał osobowość prawną i został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń Sportowych. W 1999 r. uległa zmianie nazwa na Klubu na obecnie używaną: „Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących”. W 2000 roku – tj. w roku założenia Kroniki – działały takie sekcje jak: warcabowa 100 – polowa, szachowa, turystyczno – tandemowa, tenisa stołowego.
Celem Klubu jest rozwijanie i organizacja powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji, kultury, przeciwdziałanie patologii społecznej, prowadzenie ośrodków wsparcia, szkoleń specjalistycznych, edukacji, turystyki i czynnego wypoczynku poprzez integrację w środowisku osób niepełnosprawnością narządu wzroku. Przemyski Klub "PODKARPACIE" działa na terenie województwa podkarpackiego. Członkiem Klubu może być osoba niewidoma i słabowidząca zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z tytułu narządu wzroku. Członkami nadzwyczajnymi mogą być osoby nie spełniające powyższych wymagań. Do klubu mogą przystąpić osoby niezależnie od wieku. Klub współpracuje również osobami nie zrzeszonymi, a chętnymi do uprawiania sportu i turystyki. Dodatkowe informację dotyczącą pracy i możliwości uprawiania sportu dostępnego dla osób z dysfunkcją wzroku uzyskać można telefonicznie lub bezpośrednich kontaktach pod adresami wymienionymi na stronie internetowej.
W ostatnich latach na statutową działalność Zarządu Klubu środki pozyskiwał głownie poprzez „CROSS” z MEiS, z Podkarpackiego Oddziału PFRON, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Przemyskiego, Urzędu Miejskiego w Przemyślu, PCPR, MOPS oraz od wielu bezimiennych sponsorów i ludzi dobrej woli, którym rozwój sportu i kultury niewidomych nie jest obojętny.
Wydaje się, że kolejni prezesi SN „Start” byli zwolennikami hasła: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, gdyż wszyscy w swoich działaniach wspierali rozwój Klubu dopatrując się w tym tylko samych plusów, gdyż wspieranie czynnej rehabilitacji niewątpliwie przekładało się na wyniki produkcyjne i finansowe firmy, więc były z tego tytułu same korzyści.
Co nieco o ostatnim dwudziestoleciu
Powstanie w 1994 r., działalność i sukcesy nowopowstałego i zarejestrowanego Stowarzyszenia pod nazwą: „Przemyski Klub Kultury Fizycznej i Turystyki Pracowników Spółdzielni Niewidomych oraz Osób Niepełnosprawnych „Start” w Przemyślu, to niekwestionowane dzieło - i od początku zaistnienia – „oczko w głowie” prezesa Stanisława Sęka – od wielu lat czynnego działacza środowiskowego sportu, człowieka z pasją, członka władz naczelnych CROSS, który za swoją kilkudziesięcioletnią aktywność wielokrotnie był doceniany środowiskowymi, jak i państwowymi odznaczeniami.
W tym czasie w Klubie działały następujące sekcje, którymi kierowali:
- Warcaby stupolowe: kierownik Stanisław Mazur
- Szachy: kierownik Franciszek Mazur
- Kolarstwo tandemowe, lekkoatletyka : kierownik Robert Preisner
- Kręglarstwo : kierownik Kazimierz Milewski
- Brydż sportowy : kierownik Andżelika Kaczmasrek
- Turystyka : kierownik Władysław Bober