Nasza historia

Historia klubu

Adres siedziby:

ul. Mickiewicza 24,
37-700 Przemyśl

Nasze dane:

NIP: 7951366224
REGON: 650 186 168
KRS: 0000015183

Konto bankowe:

Bank PEKAO S.A.
71 1240 2568 1111 0010 8640 2841

1946
Powstanie klubu
Po zakończeniu II wojny światowej
Powstanie klubu

Tuż po zakończeniu II wojny światowej w środowisku polskich  inwalidów wzroku podjęto działania, których celem było powołanie organizacji zrzeszającej - a zarazem reprezentującej - interesy niewidomych. Inicjatorem - a zarazem organizatorem – powstania ogólnopolskiego związku niewidomych  był dr Włodzimierz Dolański.

6 Październik
Z inicjatywy dr. Włodzimierza Dolańskiego
Związek Pracowników Niewidomych Rzeczpospolitej Polskiej

z inicjatywy wcześniej wymienionego w podanym terminie powołano ogólnokrajową organizację pod nazwą „Związek Pracowników Niewidomych Rzeczpospolitej Polskiej”.  Funkcję prezesa  powierzono dr Włodzimierzowi Dolańskiemu, który wylansował hasło: „Nic o nas bez Nas”.

1951
16 / 17 Czerwiec
Połączenie dwóch związków
Powstanie Polskiego Związku Niewidomych

W Warszawie na I Krajowym Zjeździe doszło do połączenia Związku Pracowników Niewidomych Rzeczpospolitej Polskiej  ze Związkiem Ociemniałych Żołnierzy RP – w wyniku „fuzji”  powstaje Polski Związek Niewidomych. Na jego pierwszego prezesa zostaje wybrany mjr Leon Wrzostek.

1956
Październik
Wewnętrzna odwilż
Wewnątrzzwiązkowa "scysja"

w wyniku wewnątrzzwiązkowej „scysji” (czy też „odwilży”)  ociemniali żołnierze reaktywują swoją przedwojenną – powstałą   11. 05. 1929 – organizację pod nazwą Związek Ociemniałych Żołnierzy.

Nasz region

Informacje dotyczące naszego regionu

U swego zarania PZN strukturalnie i organizacyjnie był podzielony na kilka Oddziałów. Początkowo nasz region organizacyjnie wchodził w skład Oddziału Krakowskiego, z którego po kilku miesiącach wyodrębnił się Oddział Rzeszowski PZN.

Z uwagi na to, że w tym czasie najwięcej niewidomych zamieszkiwało region przemyski, to z tego względu Przemyśl stal się siedzibą nowopowstałego Oddziału.

Powstanie Stowarzyszenia CROSS

W 1991 r. powstaje ogólnopolskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS

Nasza historia

Powróćmy do starych kronik i utrwalonej w nich historii

Przeglądając grube Kroniki Klubu ich studiowanie rozpoczynamy od wycinków prasowych z lat 50-tych. PKSiRONiS jest kontynuatorem sportowych osiągnięć Klubu Sportowego Spółdzielni Niewidomych „Start” w Przemyślu. W latach 1953 – 1994 – jak wskazują zgromadzone pamiątki, dyplomy i puchary oraz wspomnienia działaczy – w przemyskim sporcie królowały takie dyscypliny sportu jak: lekkoatletyka, pływanie, kajakarstwo, szachy warcaby sześćdziesięcioczteropolowe, tenis stołowy, łucznictwo i turystyka kwalifikowana. Największe osiągnięcia sportowe przypadają na lata 70-te i 80-te ub. stulecia. W tamtych latach przemyscy zawodnicy często stawali na najwyższym podium imprez rozgrywanych w Polsce i Europie. Koło Sportowe „Start” zrzeszało nie tylko niewidomych i słabowidzących, ale też osoby pełnosprawne. W drugiej połowie lat 80-tych i na początku lat 90-tych na wskutek zmian organizacyjnych w sporcie oraz malejącym środkom finansowym, jakie przeznaczano na sport następuje osłabienie rozwoju sportu niepełnosprawnych na terenie Przemyśla i woj. rzeszowskiego. W końcu uległo rozwiązaniu Koło „Start” przy Spółdzielni Niewidomych w Przemyślu. Jednak tlący się płomyk sportu w sercach przemyskich działaczy nie zgasł. W 1994 r. utworzono i zarejestrowano Stowarzyszenie pod nazwą: „Przemyski Klub Kultury Fizycznej i Turystyki Pracowników Spółdzielni Niewidomych oraz Osób Niepełnosprawnych „Start” w Przemyślu. W 1996 r. Klub otrzymał osobowość prawną i został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń Sportowych. W 1999 r. uległa zmianie nazwa na Klubu na obecnie używaną: „Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących”. W 2000 roku – tj. w roku założenia Kroniki – działały takie sekcje jak: warcabowa 100 – polowa, szachowa, turystyczno – tandemowa, tenisa stołowego.

Celem Klubu jest rozwijanie i organizacja powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji, kultury, przeciwdziałanie patologii społecznej, prowadzenie ośrodków wsparcia, szkoleń specjalistycznych, edukacji, turystyki i czynnego wypoczynku poprzez integrację w środowisku osób niepełnosprawnością narządu wzroku. Przemyski Klub "PODKARPACIE" działa na terenie województwa podkarpackiego. Członkiem Klubu może być osoba niewidoma i słabowidząca zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z tytułu narządu wzroku. Członkami nadzwyczajnymi mogą być osoby nie spełniające powyższych wymagań. Do klubu mogą przystąpić osoby niezależnie od wieku. Klub współpracuje również osobami nie zrzeszonymi, a chętnymi do uprawiania sportu i turystyki. Dodatkowe informację dotyczącą pracy i możliwości uprawiania sportu dostępnego dla osób z dysfunkcją wzroku uzyskać można telefonicznie lub bezpośrednich kontaktach pod adresami wymienionymi na stronie internetowej.

W ostatnich latach na statutową działalność Zarządu Klubu środki pozyskiwał głownie poprzez „CROSS” z MEiS, z Podkarpackiego Oddziału PFRON, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Przemyskiego, Urzędu Miejskiego w Przemyślu, PCPR, MOPS oraz od wielu bezimiennych sponsorów i ludzi dobrej woli, którym rozwój sportu i kultury niewidomych nie jest obojętny.

Wydaje się, że kolejni prezesi SN „Start” byli zwolennikami hasła: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, gdyż wszyscy w swoich działaniach wspierali rozwój Klubu dopatrując się w tym tylko samych plusów, gdyż wspieranie czynnej rehabilitacji niewątpliwie przekładało się na wyniki produkcyjne i finansowe firmy, więc były z tego tytułu same korzyści.

Co nieco o ostatnim dwudziestoleciu

Powstanie w 1994 r., działalność i sukcesy nowopowstałego i zarejestrowanego Stowarzyszenia pod nazwą: „Przemyski Klub Kultury Fizycznej i Turystyki Pracowników Spółdzielni Niewidomych oraz Osób Niepełnosprawnych „Start” w Przemyślu, to niekwestionowane dzieło - i od początku zaistnienia – „oczko w głowie” prezesa Stanisława Sęka – od wielu lat czynnego działacza środowiskowego sportu, człowieka z pasją, członka władz naczelnych CROSS, który za swoją kilkudziesięcioletnią aktywność wielokrotnie był doceniany środowiskowymi, jak i państwowymi odznaczeniami.

W tym czasie w Klubie działały następujące sekcje, którymi kierowali:

Na rzecz Klubu w tym okresie działał instruktor warcabów stupolowych: Stanisław Mazur, szachowy: Wilhelm Dańczak, kolarstwa tandemowego: Marcin Kosterkiewicz, czy w rehabilitacji społecznej wspierający rozwój sportu i kultury Stanisław Sęk. W roku sprawozdawczym Przemyski Klub prowadził stałe zajęcia szkoleniowo – treningowe w szachach, warcabach stupolowych kolarstwie tandemowym oraz – doraźnie – brydżowe, lekkoatletyczne, kręglarskie, komputerowe, kulturalne i rekreacyjne. Zawodnicy Klubu w omawianym okresie brali udział w zawodach sportowych rangi międzynarodowej, ogólnopolskiej, regionalnej oraz w sportowych imprezach integracyjnych. Szkolenia w szachach, warcabach i brydżu sportowym były prowadzone w Ośrodku Wsparcia Niewidomych Przemyskiego Klubu przy ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 12. Szkolenia i treningi w kolarstwie tandemowym odbywały się na ulicach Przemyśla i szosach woj. podkarpackiego oraz siłowni Szkoły nr 16 przy ul. Grunwaldzkiej. W roku 2005 Klub uzyskał stałe łącze internetowe do Ośrodka, co pozwoliło na prowadzenie szkoleń sportowych z osobami, które mają problemy z przychodzeniem do Klubu. Dostęp do Internetu umożliwił wymianę treningową pomiędzy zawodnikami w terenie i udzielanie konsultacji instruktorskich. Ponadto były wypożyczane książki i czasopisma znajdujące się w punkcie bibliotecznym nagrane na kasetach magnetofonowych, wydawane brajlem, powiększonym druku i na dyskietkach.

Do innych osiągnięć należy zaliczyć dalszy rozwój kolarstwa tandemowego, ponieważ zawodnicy „Podkarpacia” zaliczyli udany występ w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Tandemowym zajmując czołowe miejsce w jeździe indywidualnej na czas i ze startu wspólnego. Bardzo dobrymi wynikami mogli pochwalić się warcabiści, którzy zdobyli złote medale w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Ten sukces osiągnęła drużyna w składzie: Stanisław Mazur, Andrzej Jagieła, Tadeusz Niemczak, Bolesław Kuźma i Iwona Flak. W indywidualnych zmaganiach – w kategorii kobiet – taki sukces odniosła Iwona Flak. Ogromny sukces odniósł maratończyk Robert Preisner, który w warszawskim i krakowskim maratonie zdobywał – w swojej kategorii wiekowej – pierwsze pozycje. Do sukcesów należy zaliczyć utrzymanie się Klubowych szachistów na III miejscu w grupie B Drużynowych Mistrzostw Polski. Wielkim sukcesem Iwony Flak – oraz Klubu – było zajęcie IV miejsca ich zawodniczki w rankingu na Najlepszego Sportowca w plebiscycie ogłoszonym przez „Życie Podkarpackie” w 2005 r. Do innych osiągnięć Klubu w omawianym okresie należy wymienić rozwój kręglarstwa oraz podwyższanie kwalifikacji instruktorskich.

Śmiało można stwierdzić, że podkarpaccy niewidomi i słabowidzący mają się czym pochwalić. Jest to na pewno zasługa zawodników, którzy podjęli trud samorehabilitacji i przełamywania bariery lęku i izolacji. Jest to również niepodważalna zasługa instruktorów Ministerstwa Edukacji i Sportu, Podkarpackiego Oddziału PFRON, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Przemyskiego, Urzędu Miejskiego w Przemyślu oraz wielu bezimiennych sponsorów i ludzi dobrej woli, którym rozwój sportu i kultury niewidomych nie jest obojętny.